Ważna informacja News: Pierwsze wrażenia po Dragon Ball Super #1 od Polsatu Games

Polecamy

Dodane: 07.10.2014 17:47 /
owerfull - Profil - user - 40% - 897
Dzisiaj zawitał do mojego domku pierwszy tomik Berserka. Obwoluta jest ok, zakładka też niczego sobie. W środku nie ma żadnych "niedoskonałości", a tłumaczenie sprawdzę wieczorem kiedy wezmę się za czytanie, no i oczywiście porównam z fanowskimi tłumaczeniami. Już mogę powiedzieć, że zamiast "Behelit" uświadczymy "Beherit".

-
Dodane: 18.10.2014 17:40 /
Shnukinsyn - Profil - user - 20% - 320
W końcu przeczytałem pierwszy tom. Poza kilkoma klipami z anime nie miałem z tym tytułem styczności, ale dzięki dyskusjom na tym i innych forach wiedziałem, czego się mogę spodziewać. I cóż, dostałem dokładnie to, czego się spodziewałem - rzeź, rzeź i jeszcze raz rzeź. Protagonista bezwzględny dla wrogów, ale i obojętny na losy innych. Nie ukrywam, że pod tym względem wolałem lekko wyidealizowanego Kenshiro z HnK, który jednak ludzi starał się ratować, ale co tam, zawsze to jakaś odmiana.

Historia jak na razie mnie jakoś specjalnie nie porwała, ale zamierzam się zaopatrzyć w następne tomy i adaptację anime na DVD (ktoś w innym temacie napisał, że nie ma w nim tego irytującego elfa-nudysty, więc zawsze to jakiś plus). Z negatywnymi opiniami co do tego tytułu się raczej ciężko spotkać, więc podejrzewam, że najlepsze dopiero przede mną.

Co do samego wydania - miło, że w końcu jest jakaś korekta z prawdziwego zdarzenia, bo w Dragon Ballu (tylko to jeszcze od nich mam) interpunkcja kulała straszliwie. Do samego przekładu nic nie mam, zdania brzmią naturalnie. Obwoluta to też miły dodatek.

Dobra, już nie przynudzam :p

-
Dodane: 18.10.2014 19:10 /
Samael - Profil - user - 80% - 3098
owerfull napisał/a:
Już mogę powiedzieć, że zamiast "Behelit" uświadczymy "Beherit".

Z Jap wydania http://photo1.ask...AG1138.jpg i tyle w tym temacie :d

O treści nie będę nic mówił bo większość ją zna. Mam ale do zakładki która jest jednak słaba. Może i duża ale tylko jednostronna i do Yumegari im w tej kwestii daleko. Co do samego wydania mogę im zarzucić niewyraźne, szare strony. Niestety z tego co mi wiadomo jest to wina kiepskich materiałów a na dodatek je podrasowali aby lepiej wyglądało. Ech... Plusem jest obwoluta które prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Kolejne tomy mają to coraz lepsze okładki więc będzie jeszcze lepiej :d Pozostaje mieć tylko nadzieję że JPF będzie dostawał jak najlepsze materiały

-
Dodane: 18.10.2014 20:01 /
owerfull - Profil - user - 40% - 897
Wziąłeś to od Pana Dybały. Poniekąd tak jest. Ja jestem przyzwyczajony do fanowskich tłumaczeń, bo je czytałem, z nimi byłem także na bieżąco przez pewien czas. Również na zagranicznych forach spotykałem się z "Behelit". Jeśli w oryginale jest "r" to pewnie tak musi być, no i samo Behelit nie oznacza nic, a słowo Beherit ma znaczenie, którym Miura mógł się inspirować.

-
Dodane: 19.10.2014 12:17 /
owerfull napisał/a:
Wziąłeś to od Pana Dybały. Poniekąd tak jest. Ja jestem przyzwyczajony do fanowskich tłumaczeń, bo je czytałem, z nimi byłem także na bieżąco przez pewien czas. Również na zagranicznych forach spotykałem się z "Behelit". Jeśli w oryginale jest "r" to pewnie tak musi być, no i samo Behelit nie oznacza nic, a słowo Beherit ma znaczenie, którym Miura mógł się inspirować.

Tak wziąłem to od Pana Pawła. Sam jestem przyzwyczajony do fanowskich tłumaczeń ale bądź co bądź zawsze będą mniej dokładne niż profesjonalny przekład.

-
Dodane: 05.01.2015 17:18 /
by_black - Profil - systemadmin - max% - 14855
Chociaż była już premiera drugiego tomu, to ja wciąż jeszcze cieszę się pierwszym. "Berserk" to najlepszy prezent z JPF-u na 2014 rok, lubię przygody Gucia i jego wywody nad własną egzystencją okraszone zdrową bitką, gdzie sam jeden tratuje całe jednostki zbrojne.

-
Dodane: 05.01.2015 18:22 /
Darknes - Profil - systemadmin - max% - 13870
Hehe, a ja mam farta bo znam jedynie historie z anime więc za bardzo do nazw się nie przywiązałem więc mi nic nie przeszkadza :p Dodatkowo znam w sumie tylko początkową częśc historii więc potem kolejne tomy to będzie samo piękno dla mych oczu [placze]

Po jednym tomie trudno coś powiedzieć bo w sumie te pierwsze chaptery to już sobie kiedyś w necie czytnąłem, ale jakość dużo lepsza niż te skany co kiedyś widziałem więc mimo wszystko przyjemnie się czytało.

----- Podpis --------------------
-
Dodane: 05.01.2015 19:00 /
Ja jestem oczywiście po obu tomikach... Niestety trochę kazali mi czekać na tomik z numerkiem drugim. Berserka uwielbiam i co tu dużo mówić... Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy a zwłaszcza na pokazanie się Griffitha i wgl brygady jastrzębi.

Ja Berserka czytałem na bieżąco tak więc nic mnie nie zaskoczy natomiast mogę podziwiać kunszt autora w wersji papierowej co jest o wiele lepsze niż głupie skany [serce]

W takim trybie jak teraz nie będzie opóźnień bo mamy spory bufor,a pre-ordery będziemy wysyłać kilka dni przed premierą. ~ Endriu_JPF
-
Dodane: 07.01.2015 20:34 /
by_black - Profil - systemadmin - max% - 14855
Samael napisał/a:
Ja Berserka czytałem na bieżąco tak więc nic mnie nie zaskoczy natomiast mogę podziwiać kunszt autora w wersji papierowej co jest o wiele lepsze niż głupie skany [serce]
Podobno nie czytasz w sieci :p

Zastanawiam się ile czasu i szans jest na to, aby przygody Gutsa zostały zamknięte.

-
Dodane: 09.01.2015 20:28 /
Podobno nie czytasz w sieci :p

Pozwolę sobie sam siebie zacytować "czytałem na bieżąco". Poza tym mówiłem wielokrotnie że nie czytam mang z licencjonowanych :p Mang w internetach czytam naprawdę znikomą ilość od dawien dawna.

Szanse są natomiast z czasem może to różnie być (10-20 lat)

W takim trybie jak teraz nie będzie opóźnień bo mamy spory bufor,a pre-ordery będziemy wysyłać kilka dni przed premierą. ~ Endriu_JPF
-
Dodane: 12.07.2016 11:04 - Edytowane przez namso91 /
namso91 - Profil - user - 60% - 1757
Berserka posiadam obecnie 8 tomów. Wyszedł niedawno już tom 9 którego niedługo zakupie. Staram się nie oceniać mangi w skali 1-10 dopóki nie przeczytam przynajmniej większości serii. Ale dla Berserka zrobię wyjątek i oczywiście 10/10 :) Wspaniałe rysunki , fabuła , klimat i bohaterowie. Dużo przemocy i wulgaryzmów. Berserk Rulez!

-
Dodane: 12.07.2016 12:32 /
Morex - Profil - user - 20% - 337
Do mnie tom 9 doszedł wczoraj, tomik bardzo przyzwoity, jedyne do czego moge się doczepić od strony drukarskiej to złe obcięcie kilku stron o 1-2 mm, co spowodowało obcięcie po jednej lub pół literce w niektórych dymkach. Jak dla mnie manga również 10/10, moje klimaty :) Szkoda, tylko że nowe chaptery tak rzadko wychodzą :(

-
Dodane: 24.07.2016 17:13 /
namso91 - Profil - user - 60% - 1757
Jestem świeżo po przeczytaniu tomu 9 , który znalazł się w mojej kolekcji parę dni temu. Cały tomik oczywiście jak poprzednie 10/10. Wydarzenia oczywiście 100x lepiej przedstawione niż w anime + sporo rzeczy których w serii tv nie było , jak chociażby spotkanie Gutsa z Czaszkogłowym Rycerzem w lesie.

Premiera następnego #10 tomu od JPFu , dopiero 05.10.16. Mam nadzieje że nie będzie żadnego poślizgu.

-
Dodane: 15.12.2016 18:56 /
Avenetrus - Profil - user - 0% - 1
Tak się zastanawiam, czemu JPF wydaje Berserka tak rzadko... Niby to dwumiesięcznik, ale na chwilę obecną Polska względem świata jest 28 numerów w plecy i numer 38 (najnowszy) JPF wyda najszybciej w wakacje 2021 roku(!)... I to przy założeniu, że będą Berserka wydawać sumiennie co dwa miechy. I tu się pojawia pytanie: czemu nie wydają mangi jako miesięcznika? Nie mają powodów do obaw o przedwczesne zrównanie się z zagranicą. Jako miesięcznik, 38 numer wyszedłby w roku 2019, czyli za ponad dwa lata. Na pewno problemów z brakiem nabywających nie mają, bo ilekroć wbijam do Wrocławskiej Yatty, wiecznie brakuje mang z Berserka podczas gdy Tokyo Ghoul czy SAO (tak przecież u nas popularne) zawsze są w zapasie. Nie jestem z tych, co narzekają, zwłaszcza, że znam ciąg dalszy mangi z mniej legalnych (bo darmowych) źródeł, ale to nie to samo co mieć na półce oryginalne zeszyty w rodzimym języku. Tymczasem zmuszeni jesteśmy czekać dwa miechy na kolejne wydania (choć zdaję sobie sprawę że mangi wyprzedzające anime bywają wydawane nawet co cztery-pięć miesięcy, przy czym Berserk to pikuś). Przy Berserku boli to głównie dlatego, że jak wcześniej wspomniałem jesteśmy ponad cztery lata w plecy... A jako że wiosną Miura wyskoczy z nowymi chapterami, zapowiada się, że niebawem wyjdzie Berserk #39 podczas gdy my będziemy wyczekiwali na #12.
Ogarnia ktoś, jakie argumenty przemawiają dla JPF'u za tym by Berserk cały czas pozostawał dwumiesięcznikiem?

-
Dodane: 15.12.2016 19:42 /
Mają tak narzucone warunki wydawania od Japończyków. To po pierwsze. A po drugie nie mogą się skupiać na jednym tytule i robić go co miesiąc kosztem czegoś innego bo fani innych tytułów poczują się pokrzywdzeni. Dlatego mangi wychodzą zazwyczaj naprzemiennie. Waneko też nie wydaje żadnego miesięcznika tylko przeplata co 2 miesiące inne tytuły. Wydawnictwa w polsce mają za małe kadry i za małe zaplecze finansowe aby móc z taką intensywnością pracować na nowymi tomami. Zwłaszcza, że w Polsce graficy mają dużo roboty bo u nas się czyści całe onomatopeje i wstawia po polsku - w większości krai graficy nie robią kompletnie nic poza zmianą tekstów w dymkach.

Naruto też wychodziło ponad 10 lat a końcem końców z ostatnimi tomami wyprzedziliśmy nawet Niemców i Francuzów. Berserk wychodzi w Japonii tak rzadko, że chwała naszym za to że chcą nas karmić po trochu tą historią :d Lepiej dostawać co 2 miechy tomik i dostawać go regularnie niż dostać od razu 30 a potem długo nie dostawać kompletnie nic. To samo z Bleachem. Japonia wstrzymała nam wydanie bodajże po 32 tomie bo musieli na nowo przemyśleć strategię wydawania i podpisać nowe dokumenty. Potem Bleach znów wrócił.

Ogarnia ktoś, jakie argumenty przemawiają dla JPF'u za tym by Berserk cały czas pozostawał dwumiesięcznikiem?
W duzym skrócie. Najlepszy argument to taki, że będąc miesięcznikiem za szybko byśmy dogonili Japończyków. A tak to gdy w Japonii się nic nie sprzedaje bo oczekują na nowy tomik to w innych krajach, które powoli gonią, sprzedaż idzie na bieżąco i zapewnia jakieś stałe dochody.

-
Dodane: 15.12.2016 21:08 /
Berserk jest teoretycznie starszy niż ja bo zaczął powstawać w 88 roku. To pokazuje jak wydawany jest ten tytuł w Japonii. Autor chyba nawet raz porzucił rysowanie mangi na jakiś czas. W każdym razie w tym roku jeżeli się nie mylę wyszło 5 chapterów i manga została zawieszona do 2017 roku. Nie chciałbym mieć sytuacji o jakiej pisze #Darknes, że będę czekał po 2-3 lata na jeden tomik. Zresztą obecnie kupuję tyle mang, że nie miałbym tylu pieniędzy, żeby kupować comiesięczne wydania każdej mangi xD

Jeżeli chodzi o Bleach'a to zmieniły się tam zapisy odnośnie praw autorskich i JPF musiał wymienić umowy główne, a jak wiadomo cały proces trwa i trwa, stąd półroczna przerwa.

A tak to gdy w Japonii się nic nie sprzedaje bo oczekują na nowy tomik to w innych krajach, które powoli gonią, sprzedaż idzie na bieżąco i zapewnia jakieś stałe dochody.

To nie do końca tak jest. Jeżeli to nie odbiega jakoś od naszego polskiego schematu to kupując licencje, kupujesz prawa na całą serię i płacisz za to na samym początku (nie wiem tylko jak to działa kiedy seria dalej powstaje). Płacisz również za wydanie każdego egzemplarza ponad to co zawarte w umowie. Czyli np. każdy tom możesz wydrukować w 5000 tys egzemplarzach (plus około 10-20 egzemplarzy sygnalnych do archiwizacji i dla strony japońskiej). Jeżeli przekroczysz ten nakład i będziesz chciał dodrukować dany tom, wtedy płacisz określoną w umowie sumę pieniędzy za nadwyżkę. Takie zestawienia powinno się robić i rozliczać co rok, także tutaj powinny być jakieś w miarę stałe dochody.

-
Dodane: 15.12.2016 21:55 /
Morex napisał/a:

To nie do końca tak jest. Jeżeli to nie odbiega jakoś od naszego polskiego schematu to kupując licencje, kupujesz prawa na całą serię i płacisz za to na samym początku...
Ha :d Też tak kiedyś myślałem. Spytałem o to osobiście Janka z JG i powiedział, że w przypadku serii która nadal wychodzi wykupuje się licencję na każdy tomik osobno lub na jakieś określone pakiety tomów a nie na całą serię... bo nie wiadomo nawet konkretnie ile cała będzie miała.

-
Dodane: 15.12.2016 22:16 /
No właśnie dlatego napisałem, że nie wiem dokładnie jak to działa w tym przypadku :p Wiem, że różne firmy stosują różną politykę. Zresztą pracuje w wydawnictwie więc tutaj trochę się orientuję :d
Tutaj jest najpewniej kupienie licencji na tytuł od 1 tomu do tomu, który wyszedł jako ostatni w Japonii. Potem oczywiście jest dokupywanie kolejnych praw na nowe tomy. Przynajmniej ja bym tak to widział. Ogólnie bezsensu jest robienie nowej umowy na każdy nowy tom, więc zapewne podpisuje się umowę zbiorczą na nowe tomy po np. roku, czyli tak jak pisałeś - pojedynczo albo w pakietach.
Chociaż tak jak pisałem są różne firmy i umowy :d

-
Dodane: 12.09.2017 12:47 /
Adik - Profil - user - 20% - 385
Sama słodycz [serce] Każdy nowy tom powoduje, że radość mnie rozpiera jak tylko dostaję go w ręce. Jestem na bieżąco z polskim wydaniem, ale obawiam się, że jeszcze tylko trochę i na półce będzie stać niedokończony tytuł.

-
Dodane: 25.05.2018 23:08 /
Dziś doszedł do Mnie Berserk #17, w mandze dzieje się dużo, akcja jest wartka, są flaki i cycki, a wszystko okraszone fantastyczną kreską. Jednakże dostrzegłem pewien błąd w tłumaczeniu. Na stronie 181 Guts mówi "Nie da się uciec przed obrazem wypalonym na zawsze w moim prawym oku!!!"
Z tego co wiemy Guts miał wydłubane prawe oko, a zostało mu lewe. Czy ja się mylę i jest to błąd, czy może faktycznie mówi o prawym oku?

-
Musisz być zalogowany, aby móc dodawać posty na forum.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games | DB Kai Online Inferno - Gra online Dragon Ball
Polecamy