Ważna informacja News: Pierwsze wrażenia po Dragon Ball Super #1 od Polsatu Games

Polecamy

Forum > Dragon Ball
Temat: Dragon Ball: Kanon, i nie Kanon
Dodane: 15.02.2016 16:58 - Edytowane przez Bartek30 /
Bartek30 - Profil - user - 100% - 5562
Ponawiam temat, bo wiele osób zaczyna się kłócić o Super i kanoniczność.

Do wszystkich osób które myślą że Manga i Anime to to samo.

Manga Super i Anime Super to nie to samo, bo nie są w 100% ze sobą zgodne, proste czy trudne do zrozumienia ?
A jako że to nie jest to samo, to znaczy że tylko jedna z tych rzeczy jest prawidłową kontynuacją, a druga jest jakąś alternatywną historią.

A więc co jest właściwą kontynuacją Manga czy Anime ?

Od zawsze uważało się za Kanon w przypadku Dragon Balla to co narysował w mandze Akira dawno temu, a więc manga Akiry to kanon, a wszystkie rzeczy dodane od siebie przez studio od Anime ( TOEI )to fillerki.
I wszystko jest ok.

Potem powstało GT, bez mangi, bez pomysłu Akiry, jego wkład w GT był mniej więcej równy ZERA, fabułę w 100% wymyśliło sobie Toei, i każdy jest zgodny że GT to filler, bo nie powstało z ręki Akiry bo niema nawet takiej Mangi.

A skoro Kanon to jest to co stworzył/ Akira to GT pod to nie podpada.

Teraz mamy Super.

Z którym jest kłopot bo:

Nie jest tworzone na podstawie Mangi.

Ale jest tworzone na podstawie Skryptu Akiry, który bierze czynny udział w tworzeniu ANIME.
http://www.techti...t-make.htm Tu tylko jest potwierdzenie tego że Akira bierze czynny udział w Tworzeniu ANIME, a nie MANGI.

A więc: Skoro Mangę rysuje jakiś ktoś, który zmienia sobie co chce w wydarzeniach Super( coś jak TOEI które tworzyło sobie GT ), a Akira nie bierze przy tym udziału, tylko współpracuje z Anime, to wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o tym że tym głównym prawdziwym Kanonem jest ANIME SUPER! a nie manga, i nie jest to moje widzimisię, tylko proste fakty które są wszędzie, i do których można samemu dojść sumując wszystkie inne rzeczy związane z DB i jego kanonicznością.

----- Podpis --------------------
-
Dodane: 15.02.2016 23:30 /
Lyserg1260 - Profil - user - 30% - 517
Tak ogólnie to z tego co napisałeś wychodzi na to, że anime DBZ nie jest kanonem (tj. nie jest w PEŁNI kanonem, żeby nie było wątpliwości) bo część wydarzeń nie miała miejsce w mandze, a część została lekko zmieniona. W takim wypadku również nie można mówić że manga DBS nie jest w ogóle kanoniczna - jest, tylko nie w pełni bo część wydarzeń pokrywa się z anime.

Manga DBS dla anime DBS jest więc mniej więcej tym samym co anime DBZ dla mangi DB.

-
Dodane: 15.02.2016 23:43 - Edytowane przez TenGorszy /
TenGorszy - Profil - user - 10% - 128
Lyserg1260 napisał/a:
Tak ogólnie to z tego co napisałeś wychodzi na to, że anime DBZ nie jest kanonem (tj. nie jest w PEŁNI kanonem, żeby nie było wątpliwości) bo część wydarzeń nie miała miejsce w mandze, a część została lekko zmieniona. W takim wypadku również nie można mówić że manga DBS nie jest w ogóle kanoniczna - jest, tylko nie w pełni bo część wydarzeń pokrywa się z anime.

Manga DBS dla anime DBS jest więc mniej więcej tym samym co anime DBZ dla mangi DB.

Materiałem źródłowym anime DB i DBZ jest manga DB, ale anime w pełni kanoniczne nie jest. W sumie około 1/3 pierwszych dwóch serii to niekanoniczne wydarzenia.

Materiałem źródłowym anime DBS jest scenariusz (notatki?) Akiry Toriyamy. Nie da się na obecną chwilę powiedzieć co dokładnie w DBS jest, a co nie jest kanonem, bo nie znamy pełnego wkładu Akiry Toriyamy w serię. Manga DBS również powstaje na podstawie tego scenariusza, ale głównym produktem jest anime, a manga jedynie dodatkiem promującym to anime.

Nie porównuj proszę mangi DB i DBS. Podstawą jest manga DB i anime DBS. Serie anime DB/DBZ oraz manga DBS to są dodatki do głównych produktów. Choć paradoksalnie anime DB/DBZ jest popularniejsze od mangi DB to manga jest ważniejsza od nich. Tak samo jak ważniejsze jest anime DBS od mangi DBS.

Z Bartkiem nie zgodze się z jednym :p
http://www.techti...t-make.htm
Znów przywołuje ten artykuł. Poprzedni komentarz został usunięty, ale napisze jeszcze raz. Ten artykuł omawia komentarz Akiry Toriyamy w Super History Book. Problem jest taki, że dziennikarz źle go interpretował. On nie mówi nic o pracy przy scenariuszu do DBS, a do 14 filmu (a to jednak inne produkcje są). Jedyny udokumentowany wkład w anime DBS to napisanie jednej nowej historii (Saga Champy) oraz zaprojektowanie głównych postaci. Oczywiście pierwsze dwie sagi opierają się o dwa scenariusze: z 14 filmu przy którym pracował oraz 15, który sam napisał, ale nie ma informacji o jego udziale przy zmianach względem film -> serial ( śmierć Piccolo, Ginyu itp.) Równie dobrze mogą to być jego pomyły jak i ludzi z Toei. Tego nie wiemy na obecną chwilę.

Tutaj link do lipcowego komentarza Akiry do serii DBS gdzie opisuje swój wkład w serię. Generalnie poza tym za bardzo nie ma wzmianek o jego udziale w serii. http://www.kanzen...ries-plot/

Np. w V-Jumpie i DBS Super Start Guide i Super History Book zaprezentowane są projekty Akiry Toriyamy stworzone na potrzeby serii Super i nie ma tam np. tego tego zielonego typka z którym Beerus walczył w pierwszych odcinkach. Domyślać się można, że to niekanoniczna postać, no ale oficjalnego potwierdzenia nie mamy.

Oczywiście uważam, że kanoniczność nie jest wyznacznikiem fajności danej produkcji. Równie dobrze można się bawić tym i przy tym. Czasem nawet te niekanoniczne rzeczy są lepsze, ale to już kwestia gustu (nie kanoniczności!). Od siebie dodam, że błędem nazywanie jest filerów w DB/DBZ, filmów kinowych czy serii DBGT fanowskimi produkcjami. Są to oficjalne i licencjonowane produkcje, a nie fanowskie.

-
Dodane: 16.02.2016 10:49 /
#TenGorszy

No może tak być że ktoś coś źle tam zinterpretował, ale powiedz skad to wiesz że jest to złe tłumaczenie ? :p

W twoim linku wsumie też jest ciekawa informacja: "The story and characters will be developed by original manga author Akira Toriyama"

To dla osób które twierdzą że Akira nic nie robi przy Super, piękny dowód że jednak robi :d

#Lyserg1260
Yep DBZ w 100% też kanoniczny nie jest, to przecież każdy chyba wie :p

Bo przecież TOEI dodało tam od siebie mase wątków jak garlic saga, fałszywe namek, turniej w zaświatach i inne fillery, ale kanon mangi jest cały.

-
Dodane: 16.02.2016 11:56 /
Bohnart - Profil - user - 50% - 1198
Niby jaki to dowód że pracuje? Wywiad jest przeprowadzony w czasie promocji filmu wskrzeszenie F. W wywiadzie dowiadujemy się że w nadchodzącej serii super będą gigantyczne smocze kule a bohaterom przyjdzie walczyć z reprezentantami 6 wszechświata. I w związaku z tym Akira będzie miał sporo postaci do zaprojektowania co go cieszy.

To jest dokładnie ten sam news który znamy od dawien dawna, Akira zaprojektował historię i postaci. Nic więcej nie robi, nie ma przesłanek że aktywnie pracuje nad anime (ani z nigo storyboardzista ani animator, trochę zna się na grafice koncepcyjnej jeno), ten wywiad miał nakręcić hype na Super i Fukkatsu. Element promocji i marketingu.

Nie wiemy czy Toei ma więcej materiału niż mangaka, nie wiemy co dodają od siebie obaj twórcy. Na dobrą sprawę nic nie wiemy poza tym że część z tych postaci na pewno projektował Akira i że oba dzieła powstają na podstawie fabuły którą nakreślił. Anime od mangi różni tylko to że mange robi ktoś inny a anime to samo studio co w latach 80.
Na dobrą sprawę to bardziej kanoniczna jest manga bo anime które robi Toei ostatnio udostępniło swój timeline. I w ich linii czasowej np kanoniczną jest linia Garlic Jr (ale już, co ciekawe Dead Zone nie).

Oryginał: http://db30th.com...enpyo.html
Tłumaczenie: http://www.kanzen...5#p1037773

Po mojemu do czasu aż autor nie odniesie sie sam możemy śmiało znać obie adaptacje za kanoniczne i cieszcie się tym co wam większą frajdę sprawia.

-
Dodane: 16.02.2016 12:15 - Edytowane przez TenGorszy /
Ja nie napisałem nigdzie, że pracuje przy serii. Napisałem, że wiemy jedynie o kilku projektach postaci oraz, że napisał sagę Champy (ale nie wiemy co dokładnie). Ja odniosłem się do artykułu, że jest błędny. Napisali tam, że Akira Toriyama poprawia scenariusz DBS co jest pomyłką i wyżej napisałem dlaczego.

Wiemy tylko tyle z mojego linku, że napisał główną fabułę sagi Champy i zaprojektował kilka postaci. Później dowiedzieliśmy się jeszcze jakie postacie dokładnie i tyle. Nie naprawia scenariusza DBS. Nie ma dowodów, ze cokolwiek robi w serii DBS.

-
Dodane: 16.02.2016 12:40 /
Bohnart - Profil - user - 50% - 1198
Ja pisałem do Bartka, w związku z tym cytatem:

To dla osób które twierdzą że Akira nic nie robi przy Super, piękny dowód że jednak robi :d

Mea culpa, powinienem był zacytować. Generalnie zgadzam się z tym co napisałeś @TenGorszy w zupełności.

-
Dodane: 16.02.2016 13:50 /
Diamante - Profil - user - 50% - 1206
Scenario: Yoshifumi Fukushima
Episode Director: Iwai Takao
Animation Supervisor: Tatsuya Oka
Scenario: King Ryu
Episode Director: Nakao Yukihiko
Storyboard: Yashima Yoshitaka
Animation Supervisor: Yashima Yoshitaka
Episode Director: Hiroshima Hideki
Storyboard: Kaizawa Yukio
Animation Supervisor: Ishikawa Osamu
Scenario: Yoshifumi Fukushima
Episode Director: Imamura Takahiro
Storyboard: Imamura Takahiro
Animation Supervisor: Kitano Yukihiro

Episode Director: Nakamura Ryota
Storyboard:Hiroyuki Kakudou
Animation Supervisor: Yūichi Katsusawa.
Scenario:King Ryu
Episode Director: Sato Masanori
Storyboard:Sato Masanori
Animation Supervisor: Naoki Tate
Episode Director: Hiroshima Hideki
Storyboard: Yoshitaka Yashima
Animation Supervisor: Toma Seizo
Episode Director: Iwai Takao
Storyboard: Kakudou Hiroyuki
Animation Supervisor: Yoshitaka Yashima

Nie ma wymienionego Akiry, jakoby pracowal by przy jakims odcinku.

http://myanimelis...st/MortySA
-
Dodane: 16.02.2016 14:08 /
#Diamante

Czyli co? chcesz powiedzieć że całe Super to niestety jak GT filler ? :p

Teoretycznie wnioskując się na tym co zamieściłeś można tak powiedzieć.

Jednak jest ta informacja w sieci że jednak Akira COŚ tam robi.

-
Dodane: 16.02.2016 14:15 /
Diamante - Profil - user - 50% - 1206
#Bartek30
Nie jest fillerem, bo Akira dal scenariusz oraz zaprojektowal postacie.. W przypadku GT, zostalo wymyslone przez kogos innego. Zreszta wiadomo to od dawna.
Tak na prawde trudno powiedzieć, jaką ma inicjatywę Akira w tą serie, oprócz scenariusza oraz projektow. Sam chcial bym wiedziec :)

http://myanimelis...st/MortySA
-
Dodane: 16.02.2016 14:39 - Edytowane przez TenGorszy /
W DBGT projektował postacie, ale nie tworzył fabuły. W DBS projektował postacie i tworzył fabułę (choć nie zostało określone to w szczegółach). Filerowe mogą być pewne elementy jak np. w DB i DBZ, jednak w przeciwieństwie do tych serii nie wiemy co jest filerem w DBS (mówiąc filer mam na myśli coś co Toei dało od siebie w DBS). W przypadku DBGT było to 100% fabuły.

Bartek zauważ, że Akira Toriyama nie pisał scenariusza do żadnego odcinka DB, DBZ, DBGT, DBKai, DBS, ale część tych odcinków opiera się na historii wymyślonej przez niego. Te właśnie odcinki (czy dokładniej te fragmenty odcinków, bo zdarzają się odcinki w połowie kanoniczne, a w połowie filerowe) są kanoniczne.

Diamante napisał/a:
Tak na prawde trudno powiedzieć, jaką ma inicjatywę Akira w tą serie, oprócz scenariusza oraz projektow. Sam chcial bym wiedziec :)

To jest dobrze przemyślana strategia. Niestety ludzie łyknęli haczyk. Toei jedzie na nazwisku Toriyamy. Ile rzeczywiście jest go w DBS dowiemy się jak seria się zakończy.

-
Dodane: 16.02.2016 14:55 - Edytowane przez Bartek30 /
#Diamante

Mi głównie chodzi o to że Akira coś robi przy Anime ale przy mandze nic :)

#TenGorszy

Niestety, przy GT Akira nawet palcem nie kiwnął, i żadnych postaci nie zaprojektował, SSJ4Goku to pomysł jakiegoś podopiecznego Akiry, kiedyś dawałem potwierdzenie w wywiadzie, a nie chce mi się tego szukać od nowa.

Wiadomo ze Akira nie tworzy samodzielnie odcinków do serii Anime, ale one są tworzone na podstawie jego pomysłu, i tak samo jest z Super, a Akira przy mandze ma tyle wspólnego ile miał przy GT, czyli nic.

-
Dodane: 16.02.2016 15:00 - Edytowane przez Ruqer /
Ruqer - Profil - user - 70% - 2504
Bartek30 napisał/a:
#Diamante

Mi głównie chodzi o to że Akira coś robi przy Anime ale przy mandze nic :)

no, ale przecież Ci wyżej napisali, że nie ma na to dowodów. To, że zrobił scenariusz i zaprojektował postacie nic nie znaczy, bo manga też jedzie na tym scenariuszu i na tych samych projektach postaci. Natomiast nie wiemy czy coś więcej robi przy dbs.
Bartek30 napisał/a:
Niestety, przy GT Akira nawet palcem nie kiwnął, i żadnych postaci nie zaprojektował, SSJ4Goku to pomysł jakiegoś podopiecznego Akiry, kiedyś dawałem potwierdzenie w wywiadzie, a nie chce mi się tego szukać od nowa.

Wiadomo ze Akira nie tworzy samodzielnie odcinków do serii Anime, ale one są tworzone na podstawie jego pomysłu, i tak samo jest z Super, a Akira przy mandze ma tyle wspólnego ile miał przy GT, czyli nic.

http://dragonball...on_Ball_GT

GT main characters as designed by Akira Toriyama

The GT logo, designed by Akira Toriyama (Perfect Files)

-
Dodane: 16.02.2016 15:01 - Edytowane przez TenGorszy /
Bartek30 napisał/a:
#TenGorszy

Ja nie mówię, ze zaprojektował SSJ4, bo tego nie zrobił. SSJ4 zaprojektował Katsuyoshiego Nakatsuru. Akira Toriyama zaprojektował za to głównych bohaterów (w tym Vegetę z wąsami) oraz robocika i statek kosmiczny + trzy krajobrazy. Zaprojektował również logo serii. Jego projekty są opublikowane choćby w DBGT Perfekt Files, czy ostatnio w Super History Book (mam obie publikację w domu to mogę ci zdjęcia wysłać nawet). O tym, że zaprojektował postacie do GT wspomina również w komentarzu do boxu DVD serii DBGT z 2005 roku ( i tam również mówi, ze nie zaprojektował SSJ4).

Oczywiście są to tylko projekty postaci. Bardzo często projektował filerowe postacie w DBZ czy w filmach kinowych, ale nie wymyślał fabuły. Tak samo do GT.

-
Dodane: 16.02.2016 15:10 - Edytowane przez Bartek30 /
#Ruqer
Masz rację, Akira zaprojektował scenariusz i tu się wszystko zgadza w Anime też.

Ale ten scenariusz jest modyfikowany na własne widzimisię przez twórcę MANGI, i dlatego twierdzę że Manga to jakaś odskocznia od głównych wydarzeń.

BTW: Ta dbwiki nie jest zbyt rzetelna ;/

#TenGorszy

Dokładnie o tego typa od SSJ4 mi chodziło, a o tych trzech krajobrazach to nie wiedziałem.

-
Dodane: 16.02.2016 15:14 - Edytowane przez Ruqer /
Ruqer - Profil - user - 70% - 2504
Bartek30 napisał/a:
Ale ten scenariusz jest modyfikowany na własne widzimisię przez twórcę MANGI, i dlatego twierdzę że Manga to jakaś odskocznia od głównych wydarzeń.

Tutaj właśnie można się kłócić, kto modyfikuje scenariusz na własne widzimisię - czy autor mangi, czy twórcy anime? Tego raczej jeszcze nie wiemy :p (chyba, że przegapiłem jakiś post)

-
Dodane: 16.02.2016 15:24 - Edytowane przez TenGorszy /
Bartek30 napisał/a:

#TenGorszy

SSJ4Goku to pomysł jakiegoś podopiecznego Akiry

Podopieczną Akiry to może być Naho Ooishi. Katsuyoshiego Nakatsuru to nie żaden podopieczny tylko jeden z bardziej uznanych pracowników Toei. Przy DB pracę zaczął od 4 odcinka serii DB. Nie jest to żaden podopieczny...

-
Dodane: 16.02.2016 16:04 /
TenGorszy napisał/a:
Bartek30 napisał/a:

#TenGorszy

SSJ4Goku to pomysł jakiegoś podopiecznego Akiry

Podopieczną Akiry to może być Naho Ooishi. Katsuyoshiego Nakatsuru to nie żaden podopieczny tylko jeden z bardziej uznanych pracowników Toei. Przy DB pracę zaczął od 4 odcinka serii DB. Nie jest to żaden podopieczny...

Łał stary już nie masz czego się czepiać ?

Nawet nie zauważyłeś ze stylu wypowiedzi że napisałem "JAKIEGOŚ" czyli nieważne kogo... ale przez kogoś innego :|
To kompletnie nie robi żadnej różnicy, czyli twój złośliwy komentarz jest nieco bezsensu.

-
Dodane: 16.02.2016 16:25 - Edytowane przez HasztagMaupka /
HasztagMaupka - Profil - user - 10% - 183
Ja tak mam swoją chronologię 1.DB 2.DBZ 3.Special z Tarblem 4.DBS 5.DBGT (bez poziomu ssjgblue i ssjg ) 6.DBAF (seria która nigdy nie powstała (oficialnie) ) [cfaniak]

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<KONIEC<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Ramen ramen ramen ramen tiu tiu tu tu tu ti tu tu tu
-
Dodane: 16.02.2016 16:41 - Edytowane przez TenGorszy /
Bartek30 napisał/a:

Łał stary już nie masz czego się czepiać ?
Nawet nie zauważyłeś ze stylu wypowiedzi że napisałem "JAKIEGOŚ" czyli nieważne kogo... ale przez kogoś innego :|
To kompletnie nie robi żadnej różnicy, czyli twój złośliwy komentarz jest nieco bezsensu.

Przepraszam jeśli tak to odebrałeś. Komentarz nie miał byś złośliwy.

-
Musisz być zalogowany, aby móc dodawać posty na forum.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games | DB Kai Online Inferno - Gra online Dragon Ball
Polecamy