Ważna informacja News: Kosmiczni.pl: Start 15 serwera, Brolly i KONKURS dla graczy!

Polecamy

Forum > Hydepark
Temat: Poziom inteligencji
Dodane: 17.03.2018 20:26 /
DuchVegety - Profil - user - 10% - 138
Witam wszystkich, taki dość kontrowersyjny i na pewno interesujący temat, troche taki by rozruszać te forum.

Ostatnimi czasy sporo się mówi o inteligencji, i jej pochodnych, jak podchodzicie do tzw testów inteligencji? Wydaję mi się osobiście że wiele darmowych testów w internecie jest zrobiona w ten sposób by wyniki były zawyżone, tzn testy są prostsze niż np te do mensy. Co ogólnie sądzicie o takich testach :p ? Jestem ciekaw opinii :d

-
Dodane: 17.03.2018 23:43 /
Stenbar - Profil - user - 60% - 1555
Testy inteligencji? Są bardzo zależne od tego kto taki test układał i jaką formę badania tego parametru wybrał. Miarodajność każdego testu należałoby próbować oceniać z osobna. Tylko kto ma kompetencje by takie testy oceniać?

----- Podpis --------------------
-
Dodane: 18.03.2018 02:01 - Edytowane przez breakingmirai /
breakingmirai - Profil - user - 30% - 418
Wszystkie testy na inteligencje uważam za debilne. Nie ocena świadczy o człowieku, a to, co sobą reprezentuje i co robi.
Można być totalnym kretynem i skończyć studia, a wciąż być głupszym niż osoba, która skończyła zawodówkę*.

*swoją drogą, nie lubię kiedy ktoś ocenia ludzi poprzez pryzmat tego, jakie posiada wykształcenie.

----- Podpis --------------------
-
Dodane: 18.03.2018 15:46 /
tyruty - Profil - user - 20% - 371
Temat nie jest taki prosty.

Zależy co rozumiemy jako "testy inteligencji".

Jeżeli rozmawiamy o testach przeprowadzanych przez profesjonalnych psychologów za którymi stoją dziesiątki lat badań, to jakiekolwiek próby ich zanegowania bez podania mocnych argumentów są czystą ignorancją.

Jeżeli mówimy o testach dostępnych w sieci, to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że są one bardzo różnorodne i absolutnie nie powinno się ich wszystkich wkładać do jednego wora. Można znaleźć takie w miarę sensowne (oparte np. o matryce Ravena), ale i takie, które nie mają nic wspólnego z mierzeniem inteligencji. Oczywiście tych drugich jest wielokrotnie więcej, ale nikogo nie powinno to dziwić.

Tutaj też muszę zaznaczyć, że to co psychologia rozumie jako "inteligencja" to nie jest dokładnie to samo, co przeciętny człowiek za inteligencję uważa. I tu leży podstawowa przyczyna różnego rodzaju nieporozumień.

Polecam poczytać o inteligencji płynnej i inteligencji skrystalizowanej.

Jeżeli chodzi o praktyczny wymiar testów inteligencji - gdybyście chcieli posłać dziecko do szkoły wcześniej, to prawdopodobnie musiałoby ono przejść pozytywnie takie (i nie tylko takie) testy. I to jak najbardziej ma sens.

W przypadku dorosłego człowieka wartość jego IQ świadczy w najlepszym przypadku o potencjale intelektualnym, jaki posiada. Tyle że to tak naprawdę wiele nie mówi, bo potencjał trzeba jeszcze umieć przekuć w rzeczywistą wartość, a to już nie każdy potrafi.

Jako ciekawostkę dodam, że wedle badań największy sukces odnoszą ludzie z IQ trochę wyższym od przeciętnego (bodajże okolice pierwszego odchylenia standardowego). Większe znaczenie ma tutaj EQ (inteligencja emocjonalna).

-
Dodane: 18.03.2018 18:30 - Edytowane przez Arcaine /
Arcaine - Profil - user - 0% - 48
Hej, zbieg okoliczności ale dzisiaj miałem przeprowadzony taki test inteligencji według Weislera, trwał 2 godziny.
Jestem studentem psychologii i powiem wam, że takie testy badają tylko pewien wycinek naszej inteligencji, prawdziwego potencjału człowieka nie jesteśmy w stanie zbadać.
Testy inteligencji mierzą tylko w pewnym stopniu ten potencjał - można być głupim a mieć wysokie IQ i po prostu się marnować, można też pomimo niskiego IQ dzielnie się edukować i przewyższyć mądrością osobę, która ma jedynie ten naturalny boost do nauki w postaci ilorazu inteligencji.

Kolega powyżej fajnie wspomina o rodzajach inteligencji, psychologia patrzy na to troszkę inaczej niż powszechnie się uważa. Tablice Ravena są okej, ale najbardziej wiarygodny jest Weisler. Oczywiście są widełki i iloraz podaje się wraz z pewnym odchyleniem.

-
Dodane: 18.03.2018 19:11 /
KaKa - Profil - user - max% - 13647
No cóż, każdy ten test sprawdza inną "część" inteligencji, więc wypadałoby zrobić co najmniej kilka, żeby mieć ogląd na sytuację.

Co taki test może dać badanemu? Świadomość tego, czy faktycznie jest inteligentny, czy nie, i czy warto nad tym pracować - czyli czy przestać uczyć się danych wiadomości na pamięć i zacząć pracować nad sposobem myślenia, czy swobodnie kuć :)

----- Podpis --------------------
Boję się odpisywać na wasze posty
-
Dodane: 18.07.2018 16:53 /
art0collector - Profil - user - 0% - 22
Uważam że żaden test nie jest wstanie ustalić w znany nam sposób ( w przypadku testu na inteligencję są to punkty IQ) ilorazu inteligencji jakim tak naprawdę dysponujemy. Ponieważ inteligencja oraz rozum są tak złożone a jednoczenie różnymi substancjami witaminami i ćwiczeniami możemy na nią wpływać w danych momentach lub wywierać skutki na zawsze że takie testy nigdy jednoznacznie nie określą poziomu niczyjej inteligencji. Raczej działają w dużym przybliżeniu skupiając się tylko na kilku aspektach rozumowania które pomoże nam rozwiązać test.

-
Musisz być zalogowany, aby móc dodawać posty na forum.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games | DB Kai Online Inferno - Gra online Dragon Ball | GoteiArena.com - Gra inspirowana mangą Bleach
Polecamy