Ważna informacja News: Fortnite x Dragon Ball Super powraca!

Polecamy

Dragon Ball / ドラゴンボール


Typ: Manga
Autor/zy: Akira Toriyama
Gatunek: Komedia, sztuki walki, super moce, akcja
Data publikacji: 1984 - 1995 (2001 - 2003, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 42 (42, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Dragon Ball - Dawno, dawno temu, jeszcze w czasach dinozaurów (i super techniki), za górami za lasami mieszkał sobie mały chłopiec zwany Son Goku. Pewnego dnia spotyka on Bulmę, która opowiada mu o siedmiu magicznych kulach, które zebrane razem są wstanie przywołać smoka spełniającego życzenia. Bulma widząc wielką siłę i zarazem naiwność chłopca, postanawia go wykorzystać, on natomiast omamiony wizją poznania pięknego i wielkiego świata postanawia wyruszyć z nią w podróż i pomóc jej odnaleźć pozostałe kule, tak oto zaczyna się wielka przygoda małego Son Goku, pełna niebezpieczeństw i świetnych, widowiskowych walk.

Na początku zadałem sobie pytanie "Naprawdę muszę pisać opis historii?" Ale jednak coś tam skrobnąłem. Manga ta jest już tak kultowa, że zna ją niemalże każdy, a jeśli nie zna mangi to ekranizację już na pewno tak.

Początki mangi to jedna wielka komedia pełna przygód i zabawnych perypetii małego Goku. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że nie jest on zwykłym, wiejskim dzieciakiem, ponieważ posiada on wielką siłę, która z walki na walkę rośnie, a oprócz tego posiada wielką zdolność w przyswajaniu sobie nowych technik. Gdy poznaje Żółwiego Pustelnika używa jego najpotężniejszej techniki na podstawie samego przypatrywania się jak On ją wykonuje, wtedy to sam Wielki Mistrz dostrzega w nim ogromny potencjał, z komedii manga przeistacza się coraz bardziej w tytuł typowej akcji i sztuk walki, można rzec, że tytuł dorastał razem ze swoimi czytelnikami, to pewnie dlatego odniósł taki sukces, z czasem trafiał do coraz większej ilości pokoleń, każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie, a w momencie kiedy poznajemy prawdziwą tożsamość i pochodzenie głównego bohatera manga nabiera coraz większego tempa i historia robi się coraz brutalniejsza.

Trochę o bohaterach. Mamy tu całą gamę świetnych postaci, występuje tu nawet motyw rodem z polskich lektur o przemianie bohatera. Postacie są różnorodne, od śmiesznych dodających humoru gadających zwierząt po poważne matki zaganiające dzieci do nauki. Postacie pełne honoru i odwagi, a także złowieszcze zdolne do wszystkiego aby tylko osiągnąć swój cel. Opisywać każdej z nich nie będę, bo zrobił by się z tego sporej długości esej, a wtedy pewnie już nikt by nie tknął recenzji.

Kreska jest schludna, ładna, dokładna, przyjemna w odbiorze, ja osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń.

Zdaje sobie sprawę, że większość się znuży opisem bo zna historię. Ale staram się ją opowiedzieć w miarę ogólnikowo i zachęcić młodszych, którzy nie znają fabuły do zakupu tejże mangi. Ja sam czytałem ją dopiero po dwukrotnym obejrzeniu całej serii anime, a mimo to nie byłem nią ani trochę znużony, wręcz wciągnęła mnie na nowo w świat smoczych kul i gorąco ją polecam każdemu fanowi serii anime i niech się nie sugeruje moim 7/10, po prostu zbyt dobrze znałem ten tytuł aby mnie czymś mógł zaskoczyć więc prawdopodobnie dlatego zaniżyłem ocenę.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica, które wydało serie w latach 2001-2003. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest pan Rafał Rzepka i muszę przyznać, że wykonał kawał dobrej roboty, zwłaszcza starając się oddać klimat, wszelakie akcenty i seplenienia bohaterów. Co do błędów to aktualnie nie pamiętam nic co by mnie drażniło, jakieś drobne literówki co najwyżej były. Wydanie jest dobrej jakości, format mi odpowiada, cena aktualnie waha się w granicy 12-14 zł za tomik więc sądzę, że opłaca się kupić rodzime wydanie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy