Ważna informacja News: Puzzle Dragon Ball od Good Loot w sprzedaży od 7 maja!

Polecamy

Dragon Ball Super: Broly / ドラゴンボール超 ブロリ


Typ: Anime comics
Autor/zy: Naohiro Shintani (ilustracje), Akira Toriyama (scenariusz)
Gatunek: Komedia, sztuki walki, super moce, akcja
Data publikacji: 2019 (2020, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Dragon Ball Super: Broly - Gdy manga Dragon Ball dobiegła końca, a ostatni odcinek serii Dragon Ball Z (później także Dragon Ball GT), został wyemitowany fani musieli pogodzić się z faktem, że czar wspomnień będzie im towarzyszył przez długie lata posuchy wśród produkcji spod znaku Dragon Ball. Wiele lat później zaczęły się pojawiać mniejsze produkcje z Son Goku w roli głównej i wtedy zapaliła się iskierka nadziei w sercach fanów na lepsze czasy, które towarzyszyły im podczas największych przygód Saiyańskiego wojownika. Nie mylili się! Pojawiły się kolejne produkcje, manga i anime Dragon Ball Super, spin-offy głównej serii mangi, a także kasowa produkcja filmowa w postaci pierwszego filmu z serii Dragon Ball Super pt. "Broly"!

Broly'ego zdążyliśmy poznać lata temu w trzech niekanonicznych filmach kinowych, dzięki którym zapadł nam w pamięci jako niezwykle barbarzyński, potężny, legendarny wojownik potrafiący jedynie wykrzykiwać Saiyańskie imię Son Goku, czyli Kakarotto. Fakt, że fani pokochali go przyczynił się do tego, iż Broly powrócił w filmie kinowym Dragon Ball Super w odświeżonej wersji z większą rolą, nie jest już tępym osiłkiem-antagonistą, i tym razem już jako bohater kanoniczny z ręki Akiry Toriyamy. Film odniósł wielki sukces, a z nim pojawił się również anime comics, który w październiku został wydany przez Polskie wydawnictwo J.P.Fantastica i o nim dzisiaj sobie opowiemy.

Dla przypomnienia anime comics to komiks stworzony z wyciętych scen zawartych w filmie, zatem mamy do dyspozycji komiksową wersję filmu z dialogami i dodatkami w postaci opisów bohaterów oraz wywiadami. Cóż można o nim powiedzieć? Jak dla mnie to wiele dobrego. Historia rozpoczyna się wiele lat przed głównymi wydarzeniami na planecie Vegeta, gdzie król Vegeta oczekuje aż jego syn rozwinie się i będzie potężnym wojownikiem, w międzyczasie pojawiają się w jego życiu dwie niewygodne sprawy, pierwsza to fakt iż galaktyczne imperium po swoim ojcu królu Koldzie przejmuje arogancki i niegodny zaufania Frizer, a także rówieśnik księcia Vegety wykazuje potencjał bojowy jakiego nie widziano od dziesięcioleci, legendarny wojownik? Wspomniany chłopiec to syn Paragusa, wysokiego rangą wojownika w Saiyańskiej armii, jakież było jego zdziwienie gdy okazało się, że zostaje wygnany jego syn i to w najbardziej nieprzyjazne rejony galaktyki, jego złość była tak wielka iż przysiągł zemścić się na tych, którzy tak potraktowali jego i jego chlubę. Niewiele czasu później dochodzi do zagłady wojowniczej rasy, a przez przypadek odnalezieni przez dwoje żołnierzy, z armii Frizera, Broly i Paragus mogą w końcu dokonać planowanej zemsty!

Tak wygląda wstęp do historii, która zawładnęła moim sercem, jest tutaj naprawdę wiele dobrego, od czasu pamiętnego odcinka specjalnego o ojcu Son Goku minęło wiele lat i choć tamte wydarzenia Akira Toriyama przekreślił, to zrobił choć tyle dobrego, że poznaliśmy na nowo Bardocka (niekoniecznie jego nowy charakter mi odpowiada) i matkę Son Goku, króla Vegetę, a także przejęcie władzy przez Frizera nad dumną rasą Saiyan. Lecz najlepszym co się przytrafiło fanom fabularnie, moim zdaniem, to fakt iż Paragus i Broly stali się bohaterami w pełnej krasie tego znaczenia, Paragus prowadzony chęcią zemsty, Broly, który tym razem jest prawie niczym Son Goku, wydaje się mieć dobre serce, lecz prowadzony jest przez zaborczego, zaślepionego zemstą ojca. W tym wszystkim oczywiście swoje miejsce znalazł Frizer oraz przebojowa dwójka żołnierzy Frizera, Cheely i Lemo, którzy zaprzyjaźnili się z Broly'm i choć nie ma dla nich zbyt wiele miejsca w historii, to wprowadzają całkiem sporo humoru. Na kolejny plus zaliczyłbym głównych bohaterów, czyli Son Goku i Vegetę, ich poczynania od początku są pełne wigoru i chęci do rozwałki, piorą się z Broly'm na najwyższych obrotach, a gdy stoją pod ścianą pojawia się on! (Sami musicie odgadnąć o kogo chodzi)

Wizualnie komiks wypada bardzo dobrze, setki kolorowych stron z dobrze dobranymi kadrami, dodanymi onomatopejami i świetnymi dialogami z filmu sprawiają, że można poczuć prawdziwy klimat filmu i tempo akcji, które w tym wypadku jest naprawdę szybkie. Bohaterowie są zaprezentowani nieco inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale nie wzięło się to znikąd, jest to celowy zabieg, aby skupić się na świetnie wykreowanej animacji filmu.

Na łamach komiksu nie zabrakło fantastycznych dodatków takich jak opisy postaci, prezentacja ich sylwetek, krótkie przedstawienie wydarzeń z serii Dragon Ball Super, wywiadu z reżyserem oraz Q&A z samym Akirą Toriyamą. Podsumowując jest to trzeci anime comics, który został wydany w Polsce, pod względem fabularnym jest on najlepszym produktem z uniwersum Smoczych Kul, który miałem w rękach w okresie ostatnich kilku lat.Na nasz rynek anime comics Dragon Ball Super: Broly trafił za sprawą J.P.Fantastica, które wydaje na terenie naszego kraju wszelkie komiksowe produkcje związane z uniwersum Dragon Ball. Historię Broly'ego otrzymujemy w formacie A5 w miękkiej oprawie wraz z obwolutą. Tom zawiera 360 kolorowych stron wydrukowanych na kredowym papierze. Tłumaczenie Pawła Dybały wypada świetnie, nie dopatrzyłem się żadnych rażących błędów lub niedociągnięć. Dragon Ball Super: Broly zostało wydane z pompą ale schludnie i w efekcie czego dostajemy naprawdę dobry produkt w przyzwoitej cenie. Polecam.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World | Comper Games
Polecamy