Ważna informacja News: Dragon Ball Super: Super Hero - THE MOVIE: Pierwszy zwiastun i powrót Armii Czerwonej Wstęgi!

Polecamy

Serie anime
Dragon Ball - Początkowo jako manga powstał w 1984 roku z pod ręki Akiry Toriyamy. Manga ta opowiada o przygodach małego chłopca - kosmity Son Gokū. Głównym wątkiem, jak sama nazwa mangi wskazuje są smocze kule, czyli kule, które mogły spełniać życzenia.

Mały Son Gokū od najmłodszych lat był nadludzko silny, wiec stawiał czoła złu nawet w najtrudniejszych walkach. Przez całą serie poznał wielu kompanów jak i przyjaciół którzy pomagali mu w trudnych chwilach. Historia ta była wydawana w popularnym magazynie Weekly Shōnen Jump.

(Czytaj więcej..)


Reżyser: Daisuke Nishio
Studio: Toei Animation
Emisja: 26/02/1986 - 12/04/1989
Epizodów: 153
Gatunek: Shōnen, akcja, dramat, fantasy, komedia


Dragon Ball - Adaptacja mangi Akiry Toriyamy, której start nastąpił 26 lutego 1986, seria została zamknięta w 153 epizodach, ostatni epizod został wyemitowany 12 kwietnia 1989 na antenie kanału Fuji TV.


Dragon Ball Z - Kontynuacja kultowej mangi i anime "Dragon Ball". Po udanym starcie pierwszej serii "Dragon Ball", która liczyła sobie 153 odcinki, Akira Toriyama postanowił stworzyć kolejną serię, opowiadającą dalsze losy głównego bohatera Son Gokū. Premierowa emisja "Dragon Ball Z" rozpoczęła się 26 kwietnia 1989 roku, zaś zakończyła się na 291 odcinku 31 stycznia 1996 roku. Tworzeniem anime ponownie zajęło się Toei Animation, z reżyserem Daisuke Nishio. Seria ta prawidłowo miała zakończyć się po sadze Furīzy, zaś legendarnym wojownikiem miał okazać się Son Gokū. Oczywiście plany te zakończyły się zupełnie inaczej, historia Son Gokū i jego przyjaciół przykuła uwagę wielu fanów mangi i anime na całym świecie, dlatego też Aikra oraz zespół współtworzący postanowili przedłuż losy bohaterów o kolejne sagi, nie pomijając fillerów.

(Czytaj więcej..)


Reżyser: Daisuke Nishio
Scenariusz: Akira Toriyama, Katsuyuki Sumizawa, Reiko Yoshida
Studio: Toei Animation
Emisja: 26/04/1989 - 31/01/1996
Epizodów: 291
Gatunek: Shōnen, akcja, dramat, fantasy, komedia


Dragon Ball Z - Kontynuacja kultowego anime "Dragon Ball". Premierowa emisja "Dragon Ball Z" rozpoczęła się 26 kwietnia 1989 roku, zaś zakończyła się na 291 odcinku 31 stycznia 1996 roku. Tworzeniem anime ponownie zajęło się Toei Animation.

Na samym początku serii "Z" poznajemy potomka Son Gokū, Son Gohana, oraz nowego wroga drużyny Son Gokū. Któżby mógł się spodziewać że nowym wrogiem bohaterów będzie Raditz, brat Son Gokū, który przybywa na Ziemię, aby sprawdzić jak przebiegła inwazja planety. Gdy w końcu dociera na wyspę Kamesenina dowiaduje się, że Son Gokū w dzieciństwie spadł na głowę, przez co zapomniał o swojej misji podboju Ziemi. Raditz wyjaśnia mu że ma z nim wyruszyć aby pomóc mu i jego kompanom podbijać kolejne planety, gdyż pochodzą z rasy Saiyan-jin, która od wieków zajmuje się podbojem kosmosu w zamian za dobra materialne. Son Gokū odmawia, oburzając tym samym swojego brata. Raditz nie przyjmując do świadomości zdrady, obezwładnia Son Gokū i porywa Son Gohana, w walce z bratem, pomaga Son Gokū jego dawny wróg Piccolo, który ma do wyrównania rachunki z kosmicznym przybyszem.

To nie wszystko, co wydarzyło się w serii "Z", gdyż bohaterów czeka wiele niespodzianek, takich jak inni Saiyanie, Freeza, który jest międzygalaktycznym tyranem, cyborgi, które zostały stworzone przez dawnego wroga Son Gokū, Dr, Gero, oraz demon, stworzony złego maga, którego imię znane dobrze znane jest w śród bogów Kaioshin. Resztę polecam obejrzeć samemu, aby poznać wszystkie najważniejsze momenty serii oraz poddać się świetnemu klimatowi jaki tworzy świat smoczych kul.

W Polsce "Dragon Ball Z", pojawił się za pośrednictwem stacji RTL7, która bazowała na odcinkach emitowanych przez francuską telewizję NT1, stacja ta cenzurowała momenty nie odpowiednie dla młodzieży w przedziale wiekowym, do którego też kierowała anime. Nazwy niektórych ras, oraz imion zostały błędnie przetłumaczone, przykładowo "Saiyan", tłumaczony był jako "Kosmiczny wojownik", zaś imię Son Gokū, specjalnie na potrzeby naszego ojczystego języka było niewłaściwie odmieniane na "Songo".

Mimo wszystko seria "Dragon Ball Z", podbiła serca wielu młodych polaków, którzy mimo upływu wielu lat od ostatniej emisji wciąż zachwycają się jego magią, dobrze wspominają czasy z nim związane oraz często wracają do tamtych czasów w gronie znajomych bądź przy kolekcjonerskich kartach i naklejkach. Od siebie dodam, że każdy fan mangi i anime, powinien bliżej zapoznać się z tym tytułem, ponieważ jest klasykiem swojego gatunku.

Z okazji dwudziestolecia "Dragon Ball", postanowiono odświeżyć pamięć o tej serii, w skróconej wersji "Kai" tworzonej obecnie, od kwietnia 2009 roku.
Dragon Ball GT - Rok po zakończeniu ostatniej, oficjalnie prowadzonej przez Akirę Toriyamę serii "Dragon Ball Z", studio Toei Animation nabyło prawa na kontynuację losów bohaterów Smoczych Kul. Pracę zostały rozpoczęte 7 lutego 1996 roku, reżyserię polecono, Osamu Kasai. Tak o to powstawała nowa seria "Dragon Ball GT".

(Czytaj więcej..)


Reżyser: Osamu Kasai
Studio: Toei Animation
Emisja: 07/02/1996 - 19/11/1997
Epizodów: 64
Gatunek: Shōnen, akcja, dramat, fantasy, komedia


Dragon Ball GT - Rok po zakończeniu ostatniej, oficjalnie prowadzonej przez Akirę Toriyamę serii "Dragon Ball Z", studio Toei Animation nabyło prawa na kontynuację losów bohaterów Smoczych Kul. Pracę zostały rozpoczęte 7 lutego 1996 roku, reżyserię polecono, Osamu Kasai. Tak o to powstawała nowa seria "Dragon Ball GT".

Trzecia seria przygód Son Gokū i jego przyjaciół, zaczyna się jakiś czas po zakończeniu serii "Z". Son Gokū który zabrał ze sobą do pałacu Wszechmogącego reinkarnację Bū, Ūba, którego spotkał na turnieju Tenkaichi Budokai, rozpoczyna z nim trening, aby zrobić z niego przyszłego obrońcę Ziemi. W tym czasie do pałacu Dendego wkrada się stary wróg Son Gokū, Pilaf. Pilaf który bardzo się postarzał planuje ostatni raz zdobyć smocze kule, przypadkiem trafia na kule o czarnych gwiazdkach, nie wie jednak, że kule te stworzył Kami w czasach kiedy posiadał jeszcze swoją złą stronę, Piccolo Daimō. Wzywa smoka, a gdy już się ujawnił ujrzał zbliżającego się Son Gokū, w złości wypowiada złe życzenie, aby Son Gokū powrócił do ciała dziecka, tak o to Son Gokū ponownie stał się dzieckiem, jakim go poznaliśmy w pierwszej serii. Nie było by w tym nic złego, gdyby nie ogłoszenie smoka, który ujawnił że jeżeli w ciągu roku kule nie wrócą do miejsca, gdzie ich użyto Ziemia zostanie zniszczona. Na domiar złego, kule w przeciwieństwie do znanych nam kul rozpraszają się po wszechświecie. W taki to sposób Son Gokū, Torankusu, oraz wnuczka Son Gokū, Pan, wyruszają w przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu kul. Podróżując po wszechświecie napotkają wielu wrogów, którzy będą również chcieli zagarnąć smocze kule, ale i nie tylko.

Do złych charakterów tej serii możemy zaliczyć całą gromadę złych smoków, Super #17, który powstał dzięki fuzji Ziemskiego #17 i stworzonego w piekle przez Dr. Gero i Dr. Myū, oraz Bebiego, stworzonego z DNA Tsufuru-jinów mutanta.

Seria "GT" uważana jest za serię fillerów, ponieważ żadna z historii w nim zawarta nie występuje w mandze. Wkład Akiry Toriyamy w serię polegał na stworzeniu designu postaci odmłodzonego Son Gokuū, Pan, Bejīty, Torankusu czy robota Giru, a także statku kosmicznego oraz kilku planet. W "Dragon Ball GT", możemy dopatrzeć się wielu błędów, które przeczą teoriom poznanym w mandze mimo konsultacji z samym Akirą.
Dragon Ball Kai - Potocznie "Kai" oznacza "odnowiony", seria ta powstała z okazji 20-lecia "Dragon Ball", postanowiono stworzyć nową wizję "Dragon Ball Z", która została pozbawiona fillerów i nie potrzebnych scen. W dodatku w nowej wersji pojawia się lepsza jakość obrazu, zupełnie nowa ścieżka dźwiękowa, podkład głosów, ulepszone graficznie sceny oraz opening i ending.Dragon Ball Super - 28 kwietnia 2015 roku została wydana informacja prasowa od Toei Animation, w której zapowiedziano zupełnie nową serię anime "Dragon Ball Super", której pierwszy epizod zostanie wyemitowany w lipcu 2015 roku. Historia rozpocznie się kilka lat po pokonaniu Majin Buu gdy na świecie zapanował pokój.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World | Comper Games
Polecamy