Ważna informacja News: Dragon Ball Super Divers - Nowy projekt już wkrótce!

Polecamy

Dragon Ball FighterZ / ドラゴンボール ファイターズ


Typ: Gry konsolowe i PC
Platforma: Playstation 4 / Xbox One / Nintendo Switch / PC
Gatunek: Bijatyki
Premiera: 01.02.2018 (26.01.2018, Polska)
Status: Wydana (Wydana - polska wersja językowa, Polska)
Kategoria wiekowa: 12
Wydawca: Bandai Namco Entertainment (Japonia), Cenega (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Dragon Ball FighterZ - W naszym kraju Son Goku i jego przyjaciele są znani niemalże w każdym domu, w którym był wyświetlany w późnych latach '90 RTL7. Do przygód młodego Saiya-jina zasiadały całe rodziny, a po wielu latach od premierowej emisji anime w dalszym ciągu nie brakuje tych, którzy kochają Dragon Ball. Najnowsza produkcja od Bandai Namco Entertainment zaskoczyła niemalże wszystkich, od dawna gracze szukali typowej mucki w klimacie Dragon Ball lecz bez skutecznie. Tym razem otrzymaliśmy prawdziwą perełkę w grafice 2.5D.

Nie będę oryginalny wspominając, że system walki gry jest podobny do Guilty Gear czy Marvel vs. Capcom, ale po tym co było mi dane ograć, mogę stwierdzić, że te dwie pozycje zostały stworzone po to, aby Dragon Ball FighterZ mogło objawić się w takim stylu.

Do dyspozycji oddano nam wielu ulubionych bohaterów takich jak Son Goku, Vegetę, Son Gohana, Piccolo, Kuririna, #16, #18 (asekurowaną przez #17), Future Trunksa, Freezę, Cella i Majin Buu. Zachowano specjalne umiejętności i ataki każdej z wymienionych postaci, ale także całą otoczkę przeniesioną z anime na planszę gry, co jest naprawdę niesamowite! To uczucie kiedy grafika gry zaczęła przypominać anime nie tylko w aspekcie postaci, ale także otoczenia, przykład planszy wyciągniętej z fauny i flory planety Namek jest tylko kroplą w morzu wizualnej rozpusty jaką zaserwowali twórcy tej gry.

Wracając jednak do mechaniki walki, od początku można było założyć, że będzie opierała się na chaotycznym dobieraniu przycisków, co okazało się mylne, system przygotowany przez Arc System Works sprawia, że zarówno wytrawny gracz jak i debiutant odnajdzie się na polu walki. Nie ma miejsca na chaos, wystarczy przeanalizować kilka możliwych kombinacji aby wyprowadzać dokładne ciosy, kontry, ale także zadbano o defensywę, odbijanie ataków czy blokadę fizycznych ciosów. Jak wspominałem powyżej, zachowano specjalności każdego z bohaterów i choć bardzo łatwo przerzucić się z jednego wojownika do drugiego, to widać granice i różnice w stylu walki każdej z postaci, Goku i Vegeta to ciężki styl ofensywny, Piccolo to nastawienie czysto taktyczne, nawet wyższość oraz gracja Freezy jest tam gdzie powinna się znaleźć.

Pojedynki skonstruowane zostały w trybie zespołowym, mamy walki 3 vs 3, składamy sobie skład, który najbardziej nam odpowiada, dobieramy plansze i zaczyna się odlot. Każda walka dostarcza dość emocji na cały dzień, fani znanych gier spod znaku MUGEN będą jeszcze bardziej zadowoleni, kiedy do akcji wchodzą specjalne ataki prezentowane z interesującymi animacjami. Wracając do trzyosobowego składu, system zmian i asyst idealnie wkomponuje się całość pojedynku, nie przeszkadza, a w pełni uzupełnia nasze zmagania. Zmiana następuje gładko, asysta służy nam jako chwilowy dopalacz, a gdy jeden z bohaterów odpada, szybko przechodzimy do kolejnego za sprawą świetnie dobranej animacji.

Co równie ważne to rozgrywka sieciowa, wybierając odpowiednie lobby przy naprawdę dużym natężeniu graczy, wypada wyśmienicie, na partnera do walki czeka się co najwyżej kilkanaście sekund, w żadnym starciu nie doszło do rozłączenia ani do opóźnień podczas wymiany ciosów. Pod tym względem wszystko wyszło perfekcyjnie.

Na koniec można podsumować to jednym słowem, nastał prawdziwy cud i przełamanie bariery jakości legendarnych pozycji umiejscowionych w uniwersum Smoczych Kul. Gra ma potencjał aby stać się symbolem swojego gatunku, prawdziwą perełką, która stanie się wzorem dla innych pozycji w swojej kategorii. Jeżeli będą rozwijać to co już wyprodukowali, to dostaniemy materiał pełen radości na długie godzinny zabawy.Na Polskim rynku gra została wydana za sprawą firmy Cenega, do dyspozycji graczy zostały udostępnione edycje - Playstation4, Xbox One oraz PC. Ważną zaletą polskiego wydania jest polska wersja językowa (napisy), która wypada solidnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy